Argan Yağının Faydaları, Argan Yağı Ne İşe Yarar

Argan Yağı Nedir?

Fundagillerden olan ve Sous Vadisi’nde yetişen meyvelerden elde edilen oldukça yararlı bir yağdır. Hem mutfakta hem de kozmetikte kullanılmaktadır.

Argan’ın Latincesi

Argania spinosa

Argan Yağının Faydaları

Argan yağının birçok faydası vardır. Gerek saç için gerek ise cilt için kullanılan argan yağı faydaları şunlardır:

– Kırışıklıklarla savaşır ve cildin yaşlanmasını geciktirir.

– Cildin sıkılaşmasında oldukça etkilidir.

– Sivilceler üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır ve tedavi edici özelliği vardır.

– Cilt hücrelerinin yenilenmesinde etkilidir ve dış etkenlerin yarattığı tahribatı yok eder.

– Göz altında oluşan kırışıklıklarda da etkili olduğu bilinir.

– Hamilelik esnasında oluşan çatlaklar üzerinde iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

– Genel olarak her cilt tipi için kullanıma uygundur.

– Yıpranmış, kırılmış ve hasarlı saçlar için iyileştirici özelliği olduğu gibi parlaklık da vererek donuk görüntüyü yok eder.

– Saçları besler ve hızlı uzamasını sağlar.

– Sürekli kırılan tırnaklarda -düzenli kullanım sonucu- etkilidir ve tırnak yapısını güçlendirdiği söylenir.

– Ölü saç derisini yeniler.

– Kepeğe karşı önleyici özelliği vardır.

– Saç dökülmesini engeller.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Cilt için:

Argan yağının faydaları cilt için: Eğer Argan yağını yüzünüz için kullanacaksanız öncelikle yüz temizliği yapmanız önerilir. Bu sayede cilt, yağdan yüzde yüze yakın bir oranda faydalanır. Temizlediğiniz yüzünüze sadece birkaç damla argan yağı kullanmanız kafidir. Bu sayede canlı bir cilde sahip olacak ve faydalarını görmeye başlayacaksınız. Sabah ve akşam kullanıma uygundur. Vücudunuz için de aynı şekilde kullanmadan önce duş almanız önerilir. Elinize bir avuç aldığınız argan yağı ile cildinize masaj yaparak yağı yediriniz. Bu şekilde sağlıklı bir cilde kavuşmanız mümkün olacaktır.

Saç İçin:

Argan yağını, saç deriniz ıslanacak kadar saçınıza sürüp güzelce masaj yapmanız önerilir. On dakikalık bir masaj sonrası saçınızı streç film ile sarıp yaklaşık otuz dakika beklemeniz gerekmektedir. Ardından önce sıcak ve devamında ılık su ile saçınızı yıkarsanız sağlıklı ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Saçınızın sağlık durumuna göre haftada bir yahut iki haftada bir bu kürü uygulayabilirsiniz.

Tırnaklar için:

Argan yağı ve limon suyunu aynı oranlarda bir kabın içine koyarak karıştırmanız gerekmektedir. Bu karışım içinde tırnak uçlarınızı on beş dakika bekletmeniz, tırnaklarınızın güçlenmesine etkili olacaktır. Haftada bir bu kürü uygulayabilirsiniz.

Bu bölümümüzde sizlere argan yağının faydalarını tırnak, saç ve cilt için ayrı ayrı birleştirdik.

Argan Yağında Bulunan Vitaminler

Argan yağında E vitamini bulunmaktadır. Üstelik yüksek oranda bulunan bu vitaminin bize çok faydası vardır. Bu vitamin, yağda çözülebilen ve antioksidan özelliği bulunan bir kimyasal yapıya sahiptir. Kan dolaşımının arttırılmasında etkilidir. Bu sayede selülit tedavisinde kullanıldığı söylenir. Yüksek kan basıncını arttırmada etkilidir. Cilt için en gerekli vitaminlerden biridir.

Argan Yağı Nerede Yetişir?

Argan yağı, Argan ağacının meyvelerinden elde edilir. Argan ağacının nesli tükenmek üzere olduğu ve bu nedenle de UNESCO tarafından koruma altına alındığı bilinmektedir. Yaz ayı ortalarında hasata hazır hale gelen Argan Ağacının meyveleri ceviz kadar serttir. Sadece Fas’ta yetişen bu ağaç, bölge halkı tarafından geçmiş dönemlerden beri kullanılmaktaydı. Ancak çok zorlu işlemlerden geçerek bu yağ elde edilir ve bu nedenle de ücreti oldukça yüksektir. Bir ağaçtan ortalama on kilogram meyve çıkar ve bu meyvelerden elde edilen argan yağı oranı ise sadece 0.18 litre kadardır. Fas’ta bu yağ, yemeklerde de kullanılıyor.

Piyasada birçok argan yağı çeşidi vardır. Sağlığınız için bilmediğiniz markalardan uzak durmanızı öneririz. Satın alacağınız yağın hakiki argan yağı olmasına lütfen dikkat ediniz.

“Argan Yağının Faydaları, Argan Yağı Ne İşe Yarar” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir