Cevizin Faydaları, Ceviz Faydaları

Ceviz Nedir?

Cevizin faydaları adlı konumuza geçmeden önce ceviz nedir? Nerelerde yeşitişir kısaca bakalım. Aromatik kokusu olan ve cevizgiller familyasından olan ceviz, oldukça sevilmekte olan bir sert kabuklu meyvedir. Cevizin en dışında yeşil bir kabuğu vardır. Sonra tahta bir yapı ve içinde ince zarla çevrili olan ve beyine benzeyen yapısı bulunur. Oldukça lezzetlidir. Cevizin birçok türü bulunmaktadır. Başlıca türleri;

* Arjantin Cevizi
* Brezilya Cevizi
* Teksas Cevizi
* Hinds Cevizi
* Kara Ceviz
* And Dağları Cevizi
* Peru Cevizi
* Japon Cevizi
* Boz Ceviz
* Çin Cevizi

Cevizin Faydaları

Ceviz faydaları, cevizin faydaları aşağıdaki gibidir.
* Ceviz, kanda bulunan zararlı kolestrolün birikmesini önlemektedir. Kanı temizlemektedir.
* Ceviz, yüksek kolestrolü düşürmektedir.
* Damar tıkanıklığı tedavisinde etkilidir.
* Şeker hastalığı olan hastaların tedavi sürecinde kullanılmaktadır.
* Midede ve bağırsakta biriken gazın atılmasında etkilidir.
* Grip ve nezleye iyi geldiği bilinir.
* Sindirim sistemindeki bozukluğun giderilmesinde aktif olarak rol oynar.
* Vücudu soğuktan korumada etkilidir.
* Yorgunluğu ve bitkinliği gidermektedir.
* Vücudu zinde tutar.
* Zehirlenmelere karşı etkilidir.
* Kuvvet vermektedir.
* Çocuklarda gelişimi sağlar.
* Ceviz, beyin için gerekli olan gümüş iyonuna sahiptir. Bu nedenle yediden yetmişe herkes için gereklidir.
* Ceviz, uzun süre depolanabilen bir meyve olduğu için diyetlerde mutlaka tercih edilmektedir.
* Cevizde yüksek oranda omega 3 bulunmaktadır. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir özellik taşır. Ani inmeleri, yüksek kan basıncını azaltır. Omega-3 yağ oranı aynı zamanda çocuklarda yüksek hiperaktif olma riskini azaltmaktadır. Uyku düzeni sağlamaktadır.
* Ceviz aynı zamanda klinik depresyonu da azaltmaktadır.
* Kalp atışlarının düzenlenmesinde de ceviz oldukça etkilidir.
* Cevizde fitosteroller bulunmaktadır. Bu sayede de kalın bağırsak, prostat ve göğüs kanseri gibi çeşitli kanser türlerinden koruma sağlıyor.
* Ceviz yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.
* Ceviz, kavrama ve anlama gelişiminde oldukça etkilidir. (Asya’da ceviz emyvesinin bir beyin gıdası olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sınava girmeden önce öğrenciler ceviz yemekte, bu sayede notlarının artacağına inanmaktadır.)
* Cevizde bir diğer yararlı madde L-arginin (besinlerden elde edilen bir aminoasit olup, vücudun protein yapması için gerekmektedir.) bulunmaktadır. Bu sayede kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlamaktadır. Kan ve damar sistemini rahatlatır.
* İçinde bulunan fitosteroller ve magnezyum sayesinde safra taşı oluşumuna engeldir.
* Antioksidan özelliği taşımaktadır. Bu sayede parkinson ve alzheimer gibi rahatsızlıkları engellemede ve azaltmada etkili olduğu söylenmektedir.
* Cevizde aynı zamanda melatonin vardır. Bu madde sayesinde özellikle gece çalışan ve uyku düzensizliği olan kişilerin uykularının düzene girmesinde etkilidir.
cevizin-faydalari

Cevizin Diğer Kısımları

* Eğer şeker hastalığınız var ise ceviz yaprağını kaynatıp içmeniz önerilmektedir.
* Kansızlığınız var ise ceviz yaprağı ve kabuklarını kaynatıp balla karıştırıp içmeniz önerilmektedir. Bu sayede hem kan yapar, hem de kanınızı temizler. Kalbiniz güçlendiği gibi sinir sisteminiz de güçlenmektedir. Aynı zamanda ishal ve dizanteri gibi rahatsızlıklara da bu karışımın iyi geldiği söylenmektedir.
* Ceviz yapraklarının baş ağrısına karşı da bir tedavi ürünü olarak kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda ceviz yaprağı ishale, bademcik iltihabına, el ayak terlemesine ve hemoroite iyi geldiği bilinmektedir.
* Göz iltihabınız var ise ceviz yaprağını kaynatarak elde ettiğiniz sıvıya bir bez parçası batırıp gözün üzerine koymanız önerilir. Böylece iltihabın geçeceği iletilir.
* Burun kanamanız var ise yeşil kabukların suyunu çıkarıp burnunuza çekmeniz, kanamayı durdurmaktadır.
* Bal ile birlikte ceviz yenirse afrodizyak etkisi (cinsel gücü arttırıcı) göstermektedir.

Cevizin faydalarını sizler için derledik bize destek olmak için lütfen yorumunuzu esirgemeyin.

“Cevizin Faydaları, Ceviz Faydaları” üzerine 17 düşünce

 1. Cevizin çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu biliyordum ama bu kadar şeye faydalı olduğunu ilk kez duyuyorum…

 2. Çetin ceviz; yani kabuğu çok sert olan ceviz.Bu cevizde iç oranı az ve kabuk girintilerinden erişilmesi ve çıkarılması zor, tadı da biraz acımsı gibi. Kabuğu elde çabucak kırılan, iç kısmı tam dolu ve kolayca çıkan cevizlerde bilindiği gibi mevcut.
  Teksas’ta bir aileye misafir olmuştum, ev sahibi pikan, pikan diye birşeyler anlatmaya çalışıyor, bana göstermek için bir eşya sandığını açtı sandığın dibinden bir ceviz çıkardı, beton üstüne koydu, çekiçle vurarak kırmaya çalıştı, ceviz bir oraya bir öteye fırlayarak belki dördüncü darbede ancak kırılabildi. İçini de bir bıçak ucu yardımı ile zorla çıkardık. Bende türkiye’de çok yumuşak kabuklu ve elde kırılbilen cevizler var dedim. Bunun üzeine içi ceviz dolu bir sepete yöneldi ve oradan kabuğu benim o zanmana kadar görmediğim kadar çabuk kırılan üç beş ceviZ çıkardı ve elde kırarak yedik.Belli ki sert ceviz onun için çok kıymetliydi.
  Ev sahibini daha rahatsız etmemek için ilk çıkardığı sert cevizi neden bu kadar sandık dibinde sakladığını sormadım. Bizde de çetin ceviz terimi zorlu insanlar için kullanılan bir sıfat, herhalde bir hikmeti vardır.
  Gerçekten sert kabuklu ceviz ile hemen kırılıveren ceviZ arasındaki farkı bilen varsa lütfen açıklamasını yapabilir mi?

 3. ülkemizde ceviz açığının yüzde yetmiş oduğunu biliyormusunuz. ceviz dikimi çifçilerimiz için iyi bir pazardır.

 4. Sayın ceviz sever arkadaşlar evet ceviz çok faydalı bir meyve daha doğrusu tarla ve bahçenin uygun yerlerinde yetiştirilir ise ğübreye pek gereksinim duymayıp yetişen bir meyve ağacıdır eğer doğal üretilir ise (ORGANİK) meyve olur böylece sağlığa sağlık katılmış olur. AYRICA,BEN, BU, ceviz fidesi üretimi ve pazarlamasına yapıyorum.isteyene yut içinde heryere gönderim yapılır… telefonum: 0537 721 69 54 Saygılarımla.

 5. tşkler güzel bilgiler bende ceviz bahçesi yapmaya karar verdim korkutelinde yayla burası burda cevizin çok çeşidini gördüm bu ithal cevizler büyük ve içi dolu oluyor acaba burda eksem fidanını nerde ulabilirim ve olurmu

 6. cevizin bukadar çook faydasını bilse insanlar türkiyede ceviz yetmez herdaim doktor yanımızda ceviz ekmeliyiz üretmeliyiz bu siteyi oluşturana teşekürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir