Etiket arşivi: fındığın faydaları

Fındığın Faydaları, Fındık Faydaları, Fındık Yağının Faydaları

Fındığın faydalarına geçmeden fındık hakkında kısaca bilgi verecek olursak: Yaş ve kuru olarak tüketilen fındık, insanlar için oldukça faydalıdır. Yapısında kalsiyum, demir, magnezyum ve çinko gibi çeşitli mineraller vardır. E vitamini ve protein bakımından da oldukça zengindir. Üstelik B grubu vitaminleri de bünyesinde bulundurmaktadır.

Fındık, ülkemizde en çok Giresun, Ordu ve Trabzon illerinde üretilmektedir. Üretilen fındıkların neredeyse tamamı Karadeniz Bölgesi’nden sağlanmaktadır. Nemli ve humuslu toprakları seven fındık üretimi için çeşitli ülkelerde yetiştirmek adına çalışmalar yapılmaktadır.

Fındık üretimi bakımından dünya sıralamasında ilk sırada yer almaktayız. Verimi oldukça düşük olmasına rağmen birçok kişi geçimini bu sayede sağlamaktadır. Pastacılıkta, çikolata endüstrisinde ve tatlıcılıkta kullanılmaktadır. Ayrıca fındık yağı eczacılıkta da kullanılmakta ve kozmetik endüstrisinde de tercih edilmektedir. Fındığın Faydaları, Fındık Faydaları, Fındık Yağının Faydaları yazısına devam et