Havucun Faydaları, Havuç Faydaları

Havuç Nedir?

Havuç, maydanozgiller familyasından olan bir sebzedir ve ülkemizde çeşitli isimlerle anılmaktadır. Bazı yörelerde havuç için pürçüklü, balkamış, yerekaçan, deper otu, gelinparmağı, yerebatan, yer otu, kızıl ot gibi ifadeler de kullanılır. 60 kadar türü olan havucun en fazla yetiştiği yer  -Türkiye için konuşulursa- Ankara Beypazarı İlçesi’dir.

Havucun İçeriği

Havuç yıllardır içerdiği vitaminler ve sağladığı faydalar ile beslenmede önemli bir yer tutmuştur. Havuçta A, C, B1 ve B2 vitaminleri ve kalsiyum, demir ve potasyum mineralleri  bulunmaktadır. Havucu kabuğu ile birlikte tüketmeniz önerilmektedir. Çünkü içinde bulunan vitamin ve minerallerin çoğu kabuğun hemen altında yer almaktadır.

Havucun Faydaları

* Kandaki kolestrol düzeyini düşürmekte üzerine yoktur. Tam bir kalp dostudur.  Yapılan araştırmalarda havuş yiyen kişilerde kolestrolün önemli düzeyde düştüğünü göstermiştir. Havuç yemeyi bırakan kişilerde kolestrolün eskisi gibi yükseldiği belirlenmiştir.
* Havuç yemek, bir takım zehirlenmelerin önlenmesinde etkilidir.
* Düzenli olarak havuç tüketimi gerçekleştiren kişilerde (sigara içenler de dahil olmak üzere) akciğer kanserine yakalanma riski en aza inmektedir.  Sadece akciğer kanserine karşı değil daha birçok kanser çeşidinde de ( kalınbağırsak kanseri, prostat kanseri, yemek borusu kanseri, göğüs kanseri, gırtlak ve mesane kanseri gibi) riski azaltmaktadır.
* Kaynatılmak sureti ile içilen havuç suyunun diyareye iyi geldiği bilinmektedir.
* Yüksek lif içeren havuç, kabızlık çeken hastaların da bir numaralı ilacıdır. Sindirimi kolaylaştırdığı gibi gaz söktürücü etkisi de vardır.
* Yapılan incelemelerde havucun memenjit gibi riskli hastalıklara karşı da faydalı geldiği belirlenmiştir.
* Hamilelik sürecinde olan kadınların özellikle tüketmesi önerilmektedir. Çünkü gebelik esnasında listerya isimli maddenin etkilerini yok ettiği görülmüştür. Bu madde, bebeğin düşmesine neden olan bir maddedir.
* Havuç aynı zamanda bağırsaklarda yer alan kurtşarın düşürülmesinde etkilidir.
* İdrar attırıcı özelliği vardır.
* Kadınlarda her ay görülen regl dönemlerinde ağrıyı hafiflettiği ve dönemin kolay geçmesine neden olduğu söylenmektedir.
* Afrodizyak etkili olduğu bilinmektedir. (Cinsel gücü arttırıcı)
* Damar sertliği ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu etki göstermektedir.
* İçinde yer alan A vitamini sayesinde cilt güzelliğinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Birçok kozmetik firması havucun mucizevi etkisini ürünlerinde kullanmaktadır.
* Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı oldukça etkilidir.
* İshalin kesilmesinde etkilidir.
* Böbrek ağrılarının giderilmesinde faydalıdır.
* Gözlere kuvvet verdiği bilinmektedir.
* Kansızlığa karşı çok faydalıdır.
* Çeşitli solunum yolu hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. (astım ve bronşit gibi)
* Öksürüğü kesici özelliği vardır.
* Kalp krizi ve felç riskini azaltır.
* Vücutta birikmiş olan maddelerin atılmasında ve kanın temizlenmesinde etkilidir.
* Cilde tazelik ve canlılık kazandırır.
* Cilt hastalıklarına karşı iyi geldiği bilinmektedir.
* Diş etlerini güçlendirir.
* Romatizma ve gut hastalığına karşı iyi geldiği söylenmektedir.

Havuç Nasıl Tüketilir?

Havucun yaprakları, tohumu ve kökü kullanılmaktadır. Çiğ olarak ya da pişirerek tüketilmesi mümkündür. Havuç suyu ve turşusu da yapılmaktadır ve bu şekilde de tüketildiği bilinmektedir. Tohumlarının kaynatılarak içilmesi iştah açmaya yarar ve anne sütünü arttırmaktadır.

Günümüzde toz şeklinde de satışı bulunan havucun tabiki doğal tüketimi daha faydalıdır. Özellikle diyet yapan kişilerin mutlaka diyet programlarında havucu tüketmeleri gerekmektedir.

Havuçtan Lezzetli Tatlı Yapımı

Havuç yemeyi sevmiyorsanız tatlı yaparak da tüketebilir, böylece faydalarından sizde yararlanabilirsiniz.

Malzemeler:

Yarım kilo havuç, 1,5 buçuk su bardağ toz şeker, 2 yemek kaşığı nişasta, Yarım limon  suyu ve isteğe göre  hindistan cevizi

Yapılışı:

Havuçları bol suda haşlayarak süzüyoruz. Süzdükten sonra içine şeker ve nişasta koyarak kısık ateşte pişiriyoruz. İyice piştikten sonra içine limon suyunu koyuyoruz. Ardından tatlımızı yuvarlak şekillendirip hindirstan cevizine bulayarak tepsiye diziyoruz. Soğuduktan sonra servise hazır.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir