İncirin Faydaları, İncir Reçeli Nasıl Yapılır, Kuru İncirin Faydaları

İncir, çok sevilen ve tüketilen bir meyvedir. Anavatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya’dır. Oldukça yüksek içerikte besin değerine sahiptir. Meyvenin yaklaşık yüzde kırklık bir kısmı şekerdir. Geriye kalan kısmı ise çeşitli vitaminler içerir.

İncir üretimi en fazla ülkemizde yapılmaktadır. Oldukça sık kullanılan ve mutfak kültürümüzde de yer edinmiş olan bu meyvenin mümkün olduğunca yaş halini tüketmeniz faydanıza olacaktır. Çünkü yaş halinin içerdiği kalori, kuru incirin içerdiği kaloriden çok daha azdır. Dutgiller familyasından olan incir, kalsiyum bakımından süte yakın bir değer içerir. 2 adet incirde bulunan kalsiyum, bir bardak sütte bulunan kalsiyuma eşittir. Kalsiyumun çocuklardaki önemi ve özellikle hamile kadınlar için faydası bilinmektedir. Bu nedenle meyve tüketimi oldukça önem taşımaktadır. İncirin faydaları aşağıda sizler için derlenmiştir.

İncirin Faydaları

* İncir meyvesi çocuklarda müshil olarak kullanılmaktadır.
* İncirin yapraklarında incir sütü olarak bilinen beyaz bir sıvı vardır. Bu sıvı siğillere karşı etkilidir.
* Kemik hastalarına önerilmekte ve aynı zamanda gelişim bozukluklarında tavsiye edilmektedir.
* Sıtma hastalığına karşı iyi gelmektedir.
* İncirin bir diğer faydası ise damar tıkanıklıklarına karşı iyi gelmesidir. Karaciğeri kuvvetlendirirken aynı zamanda dalak şişkinliğine de iyi gelir.
* İncir, nefes darlığına karşı etkilidir.
* İncir, romatizmaya iyi gelmektetir. (Anason ile sedef çiçeği de incire eklenerek kaynatılır ve elde edilen su ılık olarak içilir. Bu sayede romatizmaya karşı iyi yönde bir etki gösterir. )
* Vücudun zinde kalmasını sağlar.
* İçerdiği pektik maddeler sayesinde bağırsaklardan toksik maddelerin atılmasını sağlamaktadır.
* Kolestrol düzeyinin düşürülmesinde etkilidir.
* Şeker hastalarında kan şekerinin ani yükselmemesini sağlar. Ancak fazla tüketilmesi zarara neden olabilir. Bu nedenle oldukça dikkatli davranmak gerekmektedir.
* İncir taze olarak tüketilirse basura da iyi gelmektedir.
* Bronşit için etkilidir.
* Öksürük ve göğüs ağrılarına iyi gelmektedir.
* Nezleye iyi gelmektedir. (Taze inciri süt ile kaynatıp yerseniz bu yöndeki etkisini görebilirsiniz.)
* Sinirleri yatıştırmada etkilidir. Vücuda rahatlık katar.
* Çıbanlara iyi gelmektedir. Olgunlaşmasını sağlamaktadır.
* Çok miktarda tüketilmesi afrodizyak etkisi göstermektedir.
* Yüksek oranda posa içerdiği için kabızlığı önlemede etkilidir. Bu nedenle diyetlerde, diyetisyenler tarafından tercih edilen ve önerilen meyveler arasında yer almaktadır.
* Yorgunluğa karşı iyi gelmektedir. Halsizliği de giderir.
* Unutkanlığa karşı oldukça etkilidir.
* Nezle ve bronşite karşı etkilidir.
* Bakteri ve virüslerin gelişmesini engelleyerek vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlar.

incirin-faydalari

İncir Nasıl Kullanılır?

İncirin meyvesini yaş olarak ya da kuru olarak tüketebilirsiniz. İncirin reçeli ve kompostosu yapılabilmektedir. Oldukça lezzetli olmaktadır. İncir ağacının dallarında süt renginde beyaz bir sıvı bulunmaktadır. Bu incir sütü de yararlanabileceğiniz bir şeklidir.

Kuru İncirin Faydaları

* Ayrıca incir kurusu kuru üzüm ile birleştirerek yenildiğinde mide ülserine karşı da iyi geldiği tespit edilmiştir.
* İncir aynı zamanda iyi bir balgam söktürücüdür.
* Hücre gelişimini destekler.
* Boğaz ağrılarına oldukça iyi gelmektedir.
* İçerdiği yüksek orandaki antioksidan sayesinde yaşlanmaya karşı da iyi geldiği kanıtlanmıştır.
* İncir, bünyesinde oldukça fazla oranda demir içermektedir. Bu da hamile kadınların ihtiyacı olan demiri almalarını sağlar. Ayrıca kansızlığa da iyi gelmektedir.

İncir Reçeli Nasıl Yapılır?

İncir reçeli yapımı oldukça kolaydır. Reçeli yapabilmek için 1 kilo incir, 1 kilo toz şeker ve 1 yemek kaşığı limon suyu yeterlidir. Öncelikle incirleri yıkayarak kabuklarını incecik soymanız gerekmektedir. Meyveleri akşam yıkadıktan sonra şeker içinde bekletmelisiniz.

Sabah vaktinde şeker içine koymuş olduğunuz meyveleri kısık ateşte pişirmeniz gerekmektedir. Kıvamına dikkat etmek gerekmektedir. Karıştırarak arada kontrol ederseniz daha iyi olur. İncirler şeffaf oluncaya kadar ve şurup koyu bir hal alana kadar kaynatmak gerekmektedir.

Kaynadıktan sonra limon suyunu ekleyip yine kaynatmaya devam ediyoruz. En sonunda reçel gibi katılaştığında ocağı kapatıp kavanozlara ayırabilirsiniz. İncirin faydalarını anlattığımız bu yazı umarız sizler için açıklayıcı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir