Kahvenin Faydaları

Kahve Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinde yer alan ağacın meyve çekirdeklerinin öğütülmesi sonucu kahve oluşmaktadır. Kahve, süt veya su ile içilebilmektedir.

Kahvenin hazırlanması ve sunum şekline göre çeşitleri şunlardır;

* Türk Kahvesi: Telvesi ile servis yapılır. Bu özelliği bakımından tek kahve çeşididir.
* Mırra: Birkaç kez demlenerek hazırlanan acı kahve çeşididir. Şanlıurfa’ya özgü olma özelliği taşır.
* Espresso: Makine ile hazırlanır. İtalya’ya özgüdür.
* Cappuccino ve Espresso:  Su buharı ile köpük haline getirilen süt ile yapılır.
* Caffe Lungo:  Espresso’nun makinada daha fazla filtrelenmesi ile elde edilir.
* Caffe Americano:  Espresso’ya sıcak su eklenmesi ile oluşan yumuşak kahvedir.
* Caffe Latte: Bir bardağın sadece %25 ‘lik kısmının kahveden oluşması ile elde edilen sütlü kahve çeşididir.
* Caffe Macchiato: Espresso’ya süt köpüğü eklenmesi ile hazırlanan kahve çeşididir.
* Filtre Kahve: Kahve çekirdeğinin filtre edilerek demlenmesi ile hazırlanan bir kahve çeşididir.

Kahvenin Faydaları

* Kolesterolü düşürmektedir.  Kahve çekirdeğinden yapılan kahvelerin kötü kolestrolün düşmesinde etkili olduğu ve kolestrol hastalarına iyi geldiği belirtilmektedir.
* Güçlü bir ağrı kesicidir.  Hatta ağrı kesicilerin etkisinin  (neredeyse yüzde elliye varan oranda) artmasında etkilidir. Bazı doktorların ameliyat sonrası ağrıların azalması için hastalarına kahve içmeyi önerdiği de bilinmektedir.
* Safra taşlarının yok edilmesinde etkilidir. Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretmektedir.  Kahve içen kadınların kahve içmeyen kadınlara göre daha az safra taşı ürettiği kanıtlanmıştır.
* Kahvenin cildi koruduğu kanıtlanmıştır.  Güneş ışınlarının neden olduğu cilt kanserine karşı koruyucu görev üstlenmektedir.  Kahve içmenin yanı sıra fiziksel egzersiz de yapılırsa kanserojen etkilerini önemli ölçüde ortadan kaldırıyor.
* Parkinson hastalığına karşı koruyucudur. Yapılan bir araştırmada kahve içen bir erkeğin, içmeyen bir erkeğe göre bu hastalığa yakalanma oranını (neredeyse yüzde elliye varan oranda) azalttığı belirlenmiştir.  Ancak menopoz sonrası ostrojen terapisi gören kadınların kahve içmemesi çünkü erkeklerdeki durumun aksine bu hastalığa yakalanma riskini arttırdığı görülmüştür.
* Astım hastalarına öneriliyor, çünkü nefesi açma özelliği var. Hatta özellikle astım hastalarına günde 3 fincan kahve içmesi önerilmektedir.
* Kahve aynı zamanda girişkenliği arttırmaktadır.
* Karaciğere faydalıdır. Siroz hastalığına yakalanma riskini yarı yarıya düşürmektedir.  Düzenli kahve tüketen kişilerde karaciğer kanserinin az görüldüğü tespit edilmiştir.
* Kemikleri güçlendirdiği belirlenmiştir, ancak yaşlıların yine de çok kahve tüketmemesi önerilir.
* Menopozun etkilerini azaltır. Vücudun rahatlamasına sebep olur.
* Bağırsakları düzenler ve tuvalete çıkmayı kolaylaştırır.
* Antioksidan açısından oldukça değerli olan kahvenin göğüs ve pankreas kanserlerinin de düşmanı olduğu yapılan araştırmalarda belirlenmiştir.
* Konsantrasyona yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda okul çağındaki çocukların az miktarda kahve ile süt içmesi derslerindeki başarı oranını arttırdığı belirlenmiştir.

Kahvenin bilinen bu faydaları oldukça önemlidir. Ancak fazla tüketiminin de zararlı olabileceğini söylemek isteriz. Özellikle hamile bayanların, kalp ve mide ülseri olan hastaların kahveden uzak durmaları ve tüketmemeleri önerilir.  Gün içinde tüketilen fazla kahvenin aynı zamanda tansiyonu hızlı bir şekilde yükselttiği görülmüştür.  Aşırı kahve tüketimi aynı zamanda kalp ritmini olumsuz yönde etkiliyor.  Kahvede bulunan kafein, kalp çarpıntısına neden olabiliyor.  Eğer kalp hastalığınız var ise dikkatli bir şekilde ve doktorunuzun önerisini dikkate alarak kahve tüketmenizi öneririz.   Fazla kahve aynı zamanda ülseri tetiklemektedir.  Günde üç fincandan fazla kahve içmek, doğurganlığı azaltmakta ve yumurtlamayı etkilemektedir.

Kahvenin yararlı etkileri için bilinçli tüketim çok önemlidir. Unutulmamalı ki herşeyin olduğu gibi kahvenin de fazlası zarardır.

“Kahvenin Faydaları” üzerine 4 düşünce

  1. Ayyy kahvesiz yasanilmaz. Ben 2 tane iciorum herqun kazzik gibym. Birde khvenin yaninda kurabiye yiginn.

    1. Bende sadece kahve içmeye başladım önceden şekersiz içiyordum yani 2/1 kahvelerden ama artık sadece kahve türk kahvesi yada nescafenin sade olanlarından siz kahveyi nasıl tüketiyorsunuz hangi kurabiyeyi tavsiye ediyorsunuz ve kazık gibiyimden kasıt nedir dinamikmiisniz nesiniz uykunuzmu gelmiyor 😀

    1. Kahvenin tansiyona etkisi vardır. Ancak bu etki kişiden kişiye değişebilmektedir. Kahve yüksek miktarda kafein içerir. Kafein’de tansiyonu yükseltir. Ancak bazı kişiler kahve tükettiğinde tansiyonu düşer. Bunun nedeni vücudun kahveye gösterdiği etkidir. Yani kahve tansiyonu düşürebilirde yükseltebilirde. Kahve içmeden önce tansiyonuzu ölçün, ardından kahve içtikten sonra tansiyonu ölçün ve kahvenin sizde nasıl bir etki gösterdiğini tespit edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir