Karpuzun Faydaları, Karpuz Faydaları

Karpuz Nedir?

Sıcak ve ılıman iklimde yetişen karpuz, kabakgiller familyasındandır ve tek yıllık bir bitki türüdür. Yarısından fazlası su olan bu meyve aynı zamanda oldukça tatlıdır. 100 gramlık bir karpuzda 26 kalori bulunmaktadır.

Karpuzun Faydaları

* Karpuz oldukça faydalı bir besindir. Özellikle yemeklerden önce yenmesinin çok kuvvetli etkileri vardır. Meshane ve böbreklerdeki taşların ve kumların dökülmesi konusunda etkilidir. Çünkü bol sıvı içerdiği için idrarı attırır ve taşın/kumun daha hızlı dökülmesini sağlar.* Antioksidan özelliği vardır. Bu sayede yapıcıdır. Cilde çok iyi gelmektedir.
* Karpuzun suyu ile cildinizi rahatlatırken aynı zamanda gevşeme de sağlar.
* Karpuzun faydalarından bir diğeri ise: Karpuz suyunu cildinize uyguladığınız zaman cilt renginizin açılmasına sebep olur.
* Karpuz suyunda yeni hücreleri uyarıcı bir özellik bulunmaktadır. Bu sayede yaşlanmayı geciktirmede oldukça etkilidir.
* Bol su içerdiği için bedeni temizleyici bir özelliği vardır. Kanı temizler.
* Karpuzun çekirdeğinde Cucurbocitrin isimli çok önemli bir madde vardır. Bu madde sayesinde kan basıncı düşer ve böbreğin görevini eksiksiz olarak yapmasını sağlar.
* Yüksek miktarda lif içermektedir. Aynı zamanda karpuzun içinde yağ ve kolestrol bulunmadığı için ve kalorisinin de düşük olması nedeni ile diyetlerde oldukça tercih edilmektedir.
* İdrar söktürücü olarak etkilidir.
* Karpuzun içinde az da olsa likopen maddesi vardır. Bu madde sayesinde kalbin enfarktüs riskine karşı korunması sağlanır.
* Karpuzda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, faydalarından yararlanmak için yemekten önce yenmesidir. Yemek sonrası yenildiğinde sindirim güçlüğü yaşanabildiği için tercih edilmemektedir.
* Karpuzun en önemli bir diğer özelliği ise unutkanlığı gidermesidir.
* Kanser rahatsızlığına karşı en fazla koruyan meyve olduğu tespit edilmiştir.
* Böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarının temizlenmesinde etkilidir.
* Karpuz, B ve C vitamini içermektedir.
karpuzun-faydalari

Vitaminlerin faydaları şu şekildedir;

Karpuzun faydalarından bahsettikten sonra şimdi içerisindeki minerallerden bahsedecek olursak;

B Vitamini:

B vitaminlerinin en önemli özelliği suda eriyebilmesidir. Hafıza gücü sağlar ve konsantrasyonu güçlendirir. Beyni strese karşı korumada etkilidir. Zihinsel olduğu kadar fiziksel sağlığa da olumlu yönde etkilidir. Antioksidan olarak görev yapar. Enerji verir. İştahsızlık, saç dökülmesi ve başağrısı gibi sağlık problemlerinin giderilmesinde etkilidir.

C Vitamini:

Güçlü bir antioksidandır ve kansere karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı da direnç sağlamaktadır. Diş eti kanamalarına iyi gelmekte ve yara ile yanıkların iyileşmesinde etkin olarak rol oynamaktadır. Kolestrolün dengelenmesini sağlar ve damarlarda kan pıhtılaşmasını engellemektedir. Kan damarlarının güçlenmesinde etkilidir. Kolestrolü dengeler. Kalp krizine karşı koruyucudur. Katarakt oluşumunu geciktirmede de önlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kurşun, civa, arsenik gibi metallerin ve aspirin, insülin, kortizon gibi ilaçların olumsuz etkilerini azaltmada oldukça etkilidir.

* Bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca bağırsakların temizlenmesinde de etkilidir.
* Kalbi korur.
* Cinsel gücü attırıcı (afrodizyak etkili) özelliği vardır.
* Vücuda zindelik ve serinlik katar.
* Kemik gelişimini sağlar.
* Bal ile zencefili karşıtırıp karpuzla birlikte yerseniz balgamı söker ve boğaz ağrılarını hafifletir.

Karpuzu nasıl tüketmeliyiz?

Tam olarak olgunlaşmış olan bir karpuz, taze olarak yenir. Kelek olan ve tam olgunlaşmayan karpuzlardan turşu yapılmaktadır.

Karpuzun faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için yemeklerden önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca mümkün olduğunca kabuklarının iç kısmını (beyaz kısmını) da tüketmeniz önerilmektedir.

Karpuz başka nerelerde kullanılır?

Karpuz, içerdiği faydalı vitaminler sayesinde cilt maskesi olarak da kullanılmakta ve kozmetik firmalarının talebine cevap vermektedir. Özellikle yüz maskesi, birçok kadının gençleşmek için tercih ettiği bir üründür.

Bu yazımızda sizlere karpuzun faydalarından kısaca bahsettik sizde bize destek olmak için yorumlarınızı esirgemeyiniz bizlerden.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir