Limonun Faydaları, Limon Faydaları

Limon Nedir?

Kışın yapraklarını dökmeyen ve yıl içinde sürekli büyümesini sürdüren bir ağacın meyvesidir. Anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. Ilıman iklimli yerlerde yetişmektedir.

Limonun Faydaları

– Sindirim sistemine faydalıdır. Özellikle stresli olunan zamanlarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir.– Limon, viral enfeksiyonların tedavisinde ve iltihap azaltmada oldukça etkilidir.

– İçeriğinde C vitamin, B vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir bulundurmaktadır. (Elma veya üzüme kıyasla çok daha fazla potasyum içermektedir.)

– Kalp, beyin ve sinir fonksiyonlarının sağlığı için yararlıdır.

– Sindirime yardımcı olmaktadır. Limon sayesinde sindirim sisteminde oluşan toksinlerin atılması sağlanır ve bunun yanı sıra mide yanması ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir.

Limonun faydaları sayesinde enzimlerin fonksiyonu gelişir ve karaciğerin çalışması sağlanır. Böylece vücutta biriken diğer toksinler de atılır.

– Nefesin tazelenmesinde etkilidir. Diş ağrısını hafifletir. Diş eti iltihapları için tedavi edici bir özellik taşır. Ancak içindeki sitrik asit, diş minesine zarar verebilir. Bu nedenle ılık su ile birlikte karıştırılıp içilmesi tavsiye edilmektedir. Eğer direkt olarak limon suyu içtiyseniz, üzerine bir bardak ılık su içmeniz önerilir.

– Limon sayesinde cildinizdeki lekelerden kurtulmanız mümkündür. Çünkü içinde bulunan antioksidanlar, bu konuda oldukça etkilidir. Üstelik sadece lekelerin azalmasını değil, cilt üzerindeki kırışıklıkların da azalmasını sağlar. Yara iziniz var ise limon suyu ile bu izin azalmasını sağlayabilirsiniz.

– Limon içinde pektin vardır. Bu sayede zayıflamak için uğraşıyorsanız, açlığınızı bastırmak için limondan faydalanabilirsiniz.

Limonun faydaları içerisinde vücuttaki iltihabın azalmasında etkilidir. Düzenli olarak limon tüketen kişilerde vücutta birikerek hastalığa neden olan asitlerin derecelerinde azalma gözlemlenmiştir. Ek olarak şunu da belirtmeliyim ki eklemlerde bulunan ve iltihaplara neden olan ürik asit, limonla yok olmaktadır.

– Enerjiniz azaldıysa biraz limon oldukça etkilidir. Sindirim sistemine giren limon suyu sayesinde enerji kazanabilir ve endişe ya da korkularınızdan uzak kalabilirsiniz. Ayrıca depresyona da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Sinir sistemi üzerimde sakinleştirici bir etkisi söz konusudur.

– Eğer kahve bağımlılığınız var ise bunu limonla çözebilirsiniz. Çünkü limon sayesinde kafeini kesebilirsiniz. Sabah vaktinde bir fincan kahve yerine sıcak limon suyu içerseniz, kendinizi yenilenmiş hissettiğiniz gibi öğleden sonra üzerinize binen yorgunluk hali de dağılmış olacaktır.

– Vücuttaki serbest radikal seviyesinin yükselmesine neden olan etkileri azaltır. Böylece çeşitli rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.

– Yapılan incelemelerde limonun kolon, göğüs, prostat, pankreas ve akciğer olmak üzere onun üzerinde çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu özellik taşıdığı kanıtlanmıştır. Ayrıca limonun tümör gelişimini engellediği de yapılan araştırmalarda belirlenmiştir.

– Yüksek tansiyon hastası olan kişilerin de limonu düzenli olarak tüketmesi önerilmektedir. Anti – Mikrobiyal özelliği sayesinde çeşitli enfeksiyonlara karşı da koruyucu bir özelliği vardır.

– Limonun kabuğunun da önemli bir özelliği vardır. Cilde çok iyi gelen limon kabuğu sayesinde cilt kanseri riski azalmaktadır. Aynı zamanda karaciğer, kalp ve safra kesesi için en sağlıklı besinlerden biri olma özelliğini taşımakadır. Eğer stresli bir yaşamınız var ise limonunun faydalarından bir diğeri (sigara veya alkol gibi kötü alışkanlıklara sahipseniz) mutlaka yiyeceklerinizin içine limon kabuğu katmanız önerilmektedir.

– Kepeği azaltmak için limon suyundan yararlanabilirsiniz.

– Kaşıntıya iyi geldiği bilinmektedir.

– Göz sağlığını korumada etkilidir.

– Ağızda bulunan bakterilerin toplanmasını engeller ve ağız sağlığı için koruyucu özellik sağlar.

– Beyin sağlığını korumada faydalıdır.

– Gribe karşı vücudun güçlenmesinde etkilidir.

– Vücut sıvılarının ph değerini dengelemede oldukça etkilidir.

“Limonun Faydaları, Limon Faydaları” üzerine bir düşünce

  1. Limon salatada, çorbada vazgeçilmezimdir. Tabiki limonun faydaları adlı yazınızı okuduktan sonra faydalarının bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir