Soğanın Faydaları, Soğan Suyu Faydaları

Soğanın Tanımı

Zambakgiller familyasından olan soğan, yumrusu ve yeşil yaprakları olan güzel kokulu bir bitkidir. Her yemekte tercih edilen soğan oldukça lezzetlidir.

Soğanın Latincesi

Allium cepa

Soğanın Faydaları

– Vücut direncini arttırdığı söylenir. Vücuda kuvvet verdiği bilinmektedir.

– Beden yorgunluğuna karşı etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

– Düzenli soğan yemek aynı zamanda tansiyonu dengeler.

– Damar tıkanıklığına karşı etkilidir.

– Kansere karşı koruyucu olma özelliği vardır.

– Vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasında faydalıdır.

– Karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlar.

– Hafıza problemi yaşıyorsanız düzenli olarak soğan yemeniz önerilir.

– Vücutta oluşan yaraların hızlı kapanmasında etkili olduğu bilinir.

– Eğer canınız sıkkında soğan yiyerek mutlu olabilirsiniz. Çünkü soğanın insanı mutlu etme ve rahatlatma özelliği vardır.

– Cinsel gücü arttırmada da oldukça etkilidir.

Soğan Nasıl Kullanılır?

Hem kuru hem de taze olmak üzere soğanı iki şekilde de kullanmanız mümkündür. Yemeklerde ve pişirmeden salata içinde de tüketilebilir. Soğan kullanılarak soğan kürü hazırlanabilir ve bu kür sayesinde dolaşım sisteminize katkıda bulunabilirsiniz. Kürü hazırlamak için kaynattığınız suya dörde bölünmüş soğanı atmanız ve beş dakika boyunca haşlamanız yeterli. Hazırladığınız suyu içerek çeşitli faydalardan yararlanabilirsiniz. Hamile kalmak isteyen bayanların kullanması önerilmektedir. Ancak sağlıkla ilgili bir sorununuz var ise ya da kronik rahatsızlığınız var ise lütfen doktorunuza danışmadan bu çeşit kürleri uygulamayınız.

Soğan Vitaminleri

Soğan oldukça faydalı bir sebzedir. İçeriğinde A, B ve C vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum, iyot, ve kükürt mineralleri de oldukça yüksek oranda bulunmaktadır.

Soğan Kaç Kalori?

Bir orta boy soğanda 21 kalori bulunmaktadır. Ayrıca 3.7 gram kadar karbonhidrat, 0.9 gram protein vardır. Yağ oranı oldukça düşüktür. 0.2 gram yağ içermektedir.

Soğan  Nerede Yetişir?

Türkiye’nin birçok yerinde soğan yetiştirmek mümkündür. Sadece Doğu Anadolu Bölgesi soğan yetiştirmeye uygun değildir. En çok soğan yetiştiren ilimiz Amasya’dır. Ankara ve Bursa’daki soğan üretimi de Amasya İl’inden sonra gelmektedir. Arzu ederseniz balkonunuzda siz de soğan yetiştirebilir ve bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

“Soğanın Faydaları, Soğan Suyu Faydaları” üzerine 2 düşünce

  1. Bu soğanın faydaları gerçekten fazla. Kokusu kötü olsa bile bence yemeklere acaip lezzet katmakta. Salataların vazgeçilmezidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir