Sütün Faydaları, Süt Faydaları, Sütün Yararları

Süt, hayatımızda oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Gerek içecek olarak gerek ise keklerde ve çeşitli yiyeceklerde onu kullanırız. Bu kadar kullanılmasına rağmen çoğu insan sütün faydalarını maalesef bilmemektedir. Bu güzel ve faydalı içecek oysa nelere kadirdir.

Sütün Faydaları

* Büyümeyi ve gelişmeyi sağlayan süt, vücuda güç verir ve kemikleri sağlamlaştırır.
* İnsanlarda kemik erimesini önlemeye yardımcıdır.
* Mikropların neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücuda direnç verir.
* Cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engeller.
* Beyin için oldukça faydalıdır ve beynin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.
* Vücudumuzda ödeme neden olan sıvıların toplanmasını engeller.
* İshalin geçmesinde faydalıdır.
* Mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir.
* Saçın uzamasında önemli bir etkisi vardır.
* Tırnakların sağlam bir şekilde uzaması için faydalıdır.
* Diş çürümelerine oldukça iyi gelir.
* Yağlı süte nazaran yağsız süt içmek kolestrolü olan hastalar için çok faydalıdır. Çünkü yağlı olmayan süt kolestrolü düşürür.
* Tansiyonu olan hastalar için de süt içilmesi önerilmektedir. Çünkü süt tansiyonun düşmesinde etkilidir.
* Kronik bronşitin olmasını engelleyen süt, ayrıca öksürüğe de iyi gelmektedir.
* Sindirim sistemi ile problemi olan kişilerin mutlaka süt içmesi tavsiye edilir, süt sindirim sistemini düzenlemektedir.
* Ülserin önlenmesinde de sütün faydası büyüktür.
* Süt ayrıca önemli hastalıklardan olan kanserin de önlenmesine yardımcı olmaktadır.
* Dokuların ve hücrelerin oluşumuna zemin hazırlar ve hızlandırır. Böylece vücudumuzda oluşan yaralar çok daha çabuk iyileşir. Hücreleri onarır ve güçlendirir.
* Sütün içinde A, B, C, D, E ve K vitaminleri vardır ki bu vitaminler biz insanlar için hayati önem taşımaktadır.
– A vitamini: Görme yeteneğini korumada faydalıdır ve katarakt riskini azaltmaktadır.
– B vitamini: Hafızayı güçlendirir, sinir hücrelerini korumada faydalıdır.
– C vitamini: Mide ve meme gibi kanser türlerine yakalanma riskini azaltmada faydalıdır.
– D vitamini: Kemik kırılmasına karşı direç sağlamaktadır. Kolon, meme ve yumurtalık kanserine karşı koruma sağlar.
– E vitamini: Hücrelere zarar veren maddelere karşı savaşır ve bu maddeleri etkisiz hale getirir. Alzheimer’a karşı koruma sağlar.
– K vitamini: Kemikleri korurken aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını sağlar.
* Süt içen kişilerde bir çizik, bir yaralanma veya benzeri bir durumda kanın çok daha çabuk pıhtılaştığı bilinmektedir.
* Süt ile kilo kontorlü sağlayabilirsiniz. Çoğu diyetlerde süt ve sütlü ürünler önerilmektedir. Bunun nedeni sütün mideye indikten sonra yaklaşık yarısının katı yiyecek olarak algınlanmasıdır. Bu sayede beyine “doydum” sinyeli gönderilmektedir. Bu da sütün diyetlerde oldukça tercih edilmesine neden olmaktadır.
* Kasların güçlenmesinde faydalıdır.
* Acetyıl Cartinin (beynin yaşlanmasını engelleyen madde) isimli maddenin de sütte bulunduğu bilinmektedir. Böylece beynin yaşlanması engellenmektedir.
* Güzel ve deliksiz bir uyku uyumanıza yardımcı olmaktadır.

Görüldüğü gibi sütün birçok faydası bulunmaktadır. Yetişkinlerin gün içinde en az bir bardak süt içmesi önerilmektedir. Sütün faydaları illkokul çağındaki çocuklar için ise günde en az iki bardak süt içilmesi önerilmektedir. Özellikle kalsiyum sayesinde çocukların daha uzun boylu olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Süt içen çocukların süt içmeyen çocuklara nazaran daha uzun boylu olduğu görülmüştür.
sutun-faydalari

Sizler de bu kadar faydalı bir içeçeği hayatınıza mutlaka ekleyin. Mesela güne başlarken süt ile başlamanız size enerjinizi sağlayacaktır. Kahvenizi süt ile içmeye çalışın. Bir yandan gerekli vitaminleri de böylece almış olursunuz. Akşam yemeğine davetli iseniz gitmeden önce bir bardak süt içmeniz sizin daha az yemenize neden olacaktır. Böylece diyetinizi bozmadan bir akşam geçirebilirsiniz. Canınız tatlı çekiyorsa aromalı sütler ile bu isteğinizi kolayca yerine getirebilirsiniz.

Sütün faydalarını alattığımız bu yazıda sütün mucizevi etkisine siz de katılın.

“Sütün Faydaları, Süt Faydaları, Sütün Yararları” üzerine 13 düşünce

  1. Ya benim merak ettigim bir sorum var. Yagsiz süte saf kakao yani 100% kakao pudrasi ilave ettigim zaman sütün içerisindeki faydali mineral ve vitaminlerin degerini acaba azaltmis olurmuyum? Çünkü sütü 25 yillik hayatimda neredeyse hiç agzima sürmedim ama faydalarini okuyunca aliskanlik
    ettim her gün iki bardak içiyorum ama tabiki kakao karistirmadan içemiyorum. Seker kesinlikle ilave etmiyorum ve kakao’nun mükemmel bir anti-oksidan oldugunu okumustum. Acaba dogru yoldamiyim? bunu merak ettim.

  2. süt sanılanın aksine bebeklik dönemini bitirmiş her canlı için faydasından çok zararlı bir besindir. içeriğindeki %20 onranındaki kazein midede sindirilemez ve vücuda direk zagir etkisi yapar. Süt mide asitlerinin etkisi ile kesilerek diğer besinlere yapışır doğal olarak midenizdeki diğer besinlerinde sindirilmesine engel olur. içeriğindeki hayvansal protein vücudun Ph değerini bozar. Vücut dengeyi tekrar düzeltmek ve zararları azaltmak için kemiklerde kalsiyum çözerek bu duruma cevap verir. Yüksek kalsiyum almak için içtiğiniz süt aslında sizde kemik erimesine neden olur. bkz ( http://tr.wikipedia.org/wiki/Süt )

  3. ben 15 yaşındayım boyum 1. 53 sütü yatmadan önce içiyorum ama bir faydasını görmüyorum boyumun 160.165 olmasını istiyorum bana yardım edin ne yapmalıyım boyum çok kısa

    1. Merhaba burası genel bilgi verme amacıyla oluşturulan bir sayfadır. Lütfen ilgili şikayetlerinizi bir doktora iletiniz.

      1. Aslında ben 15 yaşındayım ağızıma hic sut ve süt ürünleri surmem boyum 1.75 genetik olarak da değil bence boy uzaması %80 günlük aktivitelere bağlı beb fazla spor yapmam ama hergün 35 km yürürüm sende sık sık yürü bence ^^

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir