Yoğurdun Faydaları, Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt Nedir?

Sütün çeşitli kültürlerle mayalanması ile elde edilen yiyeceğe yoğurt denir. İçinde birçok minerali bulunduran yoğurt oldukça faydalıdır. Yoğurdun faydalarına değinmeden önce yoğurt ile ilgili kısa tarihçe bilgisi verecek olursak.

Yoğurdun Tarihçesi

Yoğurdun tarihi başlangıcı tam olarak bilinmemektedir. Amerika ‘da yakın bir tarihi olan yoğurdun Türkler tarafından bin yıl öncesinde bile yendiği, kanıtlanmış bir gerçektir. Bin yıl önce yazılan Kutadgu Bilig ve Divanü Lügati’t Türk adlı eserlerde yoğurttan bahsedildiği görülmektedir.

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurdun yapılışı oldukça kolaydır. Öncelikle süt kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra içine yoğurt konur ve sütün mayalanması sağlanır. (Süt miktarına göre içine konulacak yoğurt miktarı da değişmektedir. Göz kararı yapılmaktadır. ) Bekletilen bu karışım, kısa bir süre sonra yoğurda dönüşür. Yoğurt yapılacak olan sütün temiz ve sağlığa uygun olması önemlidir.

Yoğurt İçinde Bulunan Mineraller

İyod: İçinde iyod bulunan yoğurt, guatr hastalığını önlemede oldukça etkilidir. Vücut hücrelerinin çalışması konusunda da destekleyici bir özelliği vardır.

Kalsiyum: Diş, saç ve kemik gelişimi için oldukça etkilidir. Ayrıca sinir sistemini de düzenler.

Fosfor:  vücudumuzda yer alan dokuların yenilenmesinde etkilidir. B vitamininin çalışması için fosfora ihtiyacı vardır.
yogurt-faydalari

Yoğurdun Faydaları

* Yoğurt sindirimi kolaylaştırmaktadır. Özellikle sabah kahvaltından sonra yenilirse sindirim sistemi üzerindeki etkisi farkedilecektir. Midesinde sorun olan kişilere dokunabilir. Bu kişilerin beslenme için mutlaka konusunda uzman olan bir doktordan tavsiye alması gerekmektedir.
* Bağırsaklarda bulunan zararlı mikroorganizmaların dışarı atılmasında etkilidir.
* Tifo olan ve isal olan hastalarda yoğurt bir ilaç misali etkilidir ve hastalara önerilir.
* Bulaşıcı hastalıklarda iyileştirici özelliğe sahiptir. Özellikle çocuklarda hepatit hastalığı tedavisinde tavsiye edilir.
* Yoğurt yemek aynı zamanda düzgün bir cilde ulaşmanızda da önemlidir. Derinin güzelleşmesi için yüzünüze yoğurt sürüp ardından da gül suyu ile silerseniz yüzünüzdeki canlılığı siz de farkedebilirsiniz.
* Her gün düzenli olarak yenilen yoğurt, tırnakların güçlü uzaması için etkilidir. Çünkü yoğurt içinde yer alan protein tırnaklar için önem teşkil etmektedir.
* Dişlerin beyaz ve sağlıklı olması için de düzenli olarak yoğurt tüketilmelidir.
* Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Kanser, mide ülseri, kolon kanseri ve benzeri birçok hastalığa karşı koruyucu özelliktedir.
* Yoğurdun ayrıca bir faydası daha vardır ki o da zayıflamak isteyen kişiler için muhteşem bir özelliktir. Yoğurt yiyen kişilerde özellikle göbek bölgesindeki yağların daha hızlı yakıldığı kanıtlanmıştır. Bu yönden bakıldığında yoğurt, zayıflamak isteyenler için ideal bir besindir.
* Yoğurt yiyen kişilerde nefes kokusu olmamakla birlikte aynı zamanda diş taşı oluşumu da engellenmiş olmaktadır.
* Yoğurt, saçlara parlaklık sağlamaktadır.
* Enerji verici özelliği vardır. Bu sayede özellikle ağır spor yaptıktan sonra yoğurt tüketimi, kaybolan enerjinizi size geri kazandıracaktır.

Yoğurt Çeşitleri

Günümüzde birçok yoğurt çeşidi vardır. Normal yoğurtlar, evimizde de mayaladığımız ve en sağlıklı olanlardır. Bir de aromalı yoğurtlar vardır ki bunlar batıda oldukça yaygın tüketilmektedir. Aromalı yoğurtlar aynı zamanda meyveli ve şekerli yoğurtlar olmak üzere kendi içinde iki kısımda incelenir. Meyveli yoğurtların çok sevildiği söylenebilir. Özellikle İsviçre’de çok tüketilmektedir. En çok üretilen meyveli yoğurdun çilekli yoğurt olduğu bilinmektedir. Çilekli yoğurt dışında ülkemizde farklı markalara ait çeşitli yoğurtlar bulmanız mümkündür. Orman meyveli, kayısılı, sade ve daha birçok çeşit yoğurt piyasada bulunmaktadır. Yoğurt sevmeyen ancak tüketilmesi gereken durumlarda bunlardan birini tercih edebilirsiniz.

Bu efsane yiyeceği dilediğiniz öğünde rahatça tüketebilir ve yoğurdun faydalarından sizler de yararlanabilirsiniz. Yoğurdun hayatınıza olan bu güzel dokunuşu sizi de etkileyecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir