Yumurtanın Faydaları, Yumurta Faydaları

Yumurta vazgeçilmez kahvaltı ürünlerinden biridir. Çoğu yemek içinde ya da tatlı yapımında kullanılan yumurtanın oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak yumurtanın faydaları nedir diye sorsanız çok az insan cevap verebilmektedir.

Yumurtanın bilinmeyen mucizevi faydaları şunlardır;

* Yumurtada ham protein bulunmaktadır. Bu nedenle protein kalitesi oldukça yüksektir. Protein olarak zengin olması bu besinin özellikle protein diyetlerinde tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Açlığı bastırır, uzun süre tokluk hissi verir.
* İçerdiği vitamin bakımından da oldukça zengindir. A, D, E ve B vitaminlerini barındırır. Bunların dışınca B2 vitamini, demir ve düşük oranda yağ ile elzem besini de yumurtada bulunmaktadır.

Yumurtanın Faydaları

– A vitamini: Gözün iyi görmesini sağlarken aynı zamanda kemik gelişimi için de oldukça önemli bir vitamindir. Dişlerin sağlıklı olması için de faydalıdır.
– D Vitamini: Vücudumuzda bulunan kalsiyumun kullanılması ve faydalanılması için gerekli olan vitamindir.
– E vitamini: Antioksidan etkisi gösterir ve vücudu zararlı maddelere karşı korumada görev yapmaktadır.
– B2 Vitamini : Beynin görevlerini yerine getirebilmesi için gereklidir.
– Demir: Kan yapımı için gerekli olup, anemi oluşmasına engeldir. Eksikliğinde çocuklarda büyüme ve gelişmede sıkıntılar yaşanır. Öğrenme yeteneğine de katkısı vardır.
* Yumurtanın sindirimi kolaydır ve vücut tarafından tamamı sindirilebilir ve kullanılabilir. Böylece protein ihtiyacınız karşılanmakta ve özellikle çocuklarda büyüme ve gelişme için gerekli olan besinler sağlanmış olur.
* Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için yumurtanın önemi oldukça büyüktür.
* Yapılan araştırmalarda kahvaltıda yumurta yemenin vücut yağlarının yakılmasında önemli bir rolü olduğu belirlenmiştir. Karbonhidrat diyeti yapan insanlara nazaran protein ağırlıklı beslenen ve kahvaltıda yumurta yiyen kişilerde yağ yakımı iki katına çıktığı gözlemlenmiştir.
* Yumurtanın yağ içeriği oldukça düşüktür. Kalp ve damar hastalıkları için risk oluşturan doymuş yağ asitlerini çok düşük oranda içermektedir.
* Yumurtada lesitin bulunmaktadır. Bu da kan kolestrolünün istenilen seviyede tutulmasına oldukça faydalıdır.
* Yumurtanın enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu belirlenmiştir.
yumurtanin-faydalari

Birçok faydası olan yumurtanın korunması ve tazeliği için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda buzdolabında saklanan bir yumurtanın, oda sıcaklığında saklanan yumurtadan çok daha taze olduğu görülmüştür. Almış olduğunuz yumurtayı en fazla bir ay içinde tüketmeniz gerekmektedir. Bu sayede yumurtanın faydalarından maksimum şekilde yararlanmış olursunuz. Doktorlar tarafından sağlıklı bir insan için haftada iki veya üç adet yumurta yemesi önerilmektedir.

Bir yumurtanın taze ya da bayat olduğunu evinizde oldukça rahat anlamanız mümkündür. Mesela tuzlu su içine yumurtayı koyarak testinizi yapabilirsiniz. Yumurtanın dibe çökmesi durumunda taze, su yüzeyinde kalması durumunda bayat olduğu kanaatine varabilirsiniz. Taze yumurtalar, bayat olan yumurtalara göre daha ağırdır. Çünkü bayat yumurta gün geçtikçe kabuğunda bulunan on yedi bin delikten su kaybetmeye başlar. Bu da gittikçe hafiflemesine neden olur.

Yumurtanın faydalarından yararlanmanız için ayrıca pişirilme sistemi de oldukça önemlidir. Suda yumurta yapılacaksa eğer pişirme süresi çok mühimdir. Çünkü yumurtayı fazla pişirmek faydalı vitaminlerin yararını yok eder. Eğer pişirmiş olduğunuz yumurtanın sarısının çevresinde yeşil bir halka varsa bu yumurtanızı fazla pişirdiğiniz manasına gelmektedir. Bu nedenle bu şekilde olan yumurtaların yenmemesi önerilir. Çünkü içermiş olduğu B vitaminin önemli bir kısmı yok olmuştur. Uzun süre pişirildiği zaman aynı zamanda sindirimi de zor olmaktadır. Yumurtadan gerçek Yumurtanın (katı olarak su içinde) ortalama pişirme süresi on iki dakikadır.

Sağlıklı bir hayat için doğru pişirme sistemi ile önerildiği kadar yumurtanın faydaları için tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir