Yüzmenin Faydaları

Yüzmek, bedenin kulaç ve ayak hareketleri ile yapılan eğlenceli ve çok faydalı bir spordur. Faydaları saymakla bitmeyen bu güzel sporu yediden yetmişe çoğu insan severek yapmaktadır.

Düzenli olarak yüzen bir insanın yararlandığı artılar şöyledir:

Yüzmenin Faydaları

– Düzenli olarak yüzme sporu yapıyorsanız eğer kan dolaşımınız olumlu yönde etkilenmektedir. Böylece kalp krizine yakalanma riskiniz azalır. Kalp ve beyin damarlarınızın tıkanmasının da önüne geçilmektedir.

– Vücudun kas yapısı üzerinde güçlendirici etkisi vardır ve vücut koordinasyonunu sağlamaktadır. Hatta yüzücü vücudu olarak da terim söylenir. Yüzmek, vücuda güzellik katar.

– Yüzerken vücutta bulunan eklemler ve bağlar çok az zorlanır. Böylece su içinde sakatlanma gibi riskler minimum seviyededir. Hatta bu seviyenin yüzde doksan olduğu söylenir. Eğer kaslarınızla ilgili bir sıkıntınız varsa doktorların size önereceği tek spor yüzme olabilir. (Kaslarla ilgili bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışarak yüzme sporunu uygulamanız önerilir. )

– Yaş sınırlaması olmaması da en çok bilinen avantajlarındandır. Sakatlanma riskinin de az olması sporu birçok kişi için zevkli ve sevilen bir hale getirmektedir.

– Düzenli yapılan yüzmede sigaraya karşı olan isteği öldürdüğü, fazla kalori yaktırdığı ve zayıflamaya yardımcı olduğu bilinir. Kilonuzdan kurtulmak için bolca yüzebilirsiniz. Ayrıca hamile iken yüzerseniz bebeğin daha sağlıklı doğduğuna inanılır. Bu bilgi için mutlaka doktorunuzdan sağlık durumunuzla ilgili bilgi almalısınız.

– Daha az insülin kullanımına neden olmaktadır. Bu nedenle şeker hastaları için de önerilen bir spordur.

– Yüzerek kendinizi daha mutlu ve daha zinde hisseder böylece hiçbir sporun size yaşatamayacağı rahatlığı yaşarsınız. Stresten uzaklaşır ve kendinizi mutlu hissedersiniz.

Yüzmenin bu kadar faydası varken yararlanmanızı ve bu güzel faydaların tadını çıkarmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir