Zeytinyağının Faydaları, Zeytinyağı Faydaları

Zeytinyağı Nedir?

Zeytin ağacında yetişen zeytin meyvelerinden elde edilen yeşilimsi bir yağdır. Zeytin ağaçlarının ömrü oldukça uzundur. (300 – 400 yıl arası ömrü olduğu bilinmektedir.) Bu nedenle mitolojide ve botanikte bu ağaç için “ölümsüz ağaç” da denilmektedir. Bu ağaçların meyveleri sayesinde yapılan zeytinyağının birçok faydası bulunmaktadır.

Zeytinyağının Faydaları

* Çocuklarda beyin gelişiminde etkilidir.
* Gelişim çağındaki çocukların kemiklerinin güçlenmesini hızlandırmaktadır.
* İçinde birçok vitamin içermektedir. Başta E vitamini, A, D ve K vitamini bulunmaktadır. Vitaminler sayesinde hücrelerin yenilenmesi sağlanmaktadır.
* Doku ve organların yaşlanmasını geciktirmektedir.
* Diyet programlarında mutlaka kullanılması önerilmektedir. Çünkü bağırsakları çalıştırmada etkilidir. İçinde bulunan oleik asit sayesinde en kolay hazmedilen yağ özelliği taşımaktadır.
* İdrar yollarındaki iltihapların ve safra kesesindeki rahatsızlıkların giderilmesinde etkin olarak kullanılmaktadır.
* Zeytinyağı ile gargara yapılması durumunda dişlerin beyaz kalmasında fayda sağlar.
* Cilde ve saça faydalıdır. Saça sürüldüğü zaman kepeği engeller ve dökülmeyi önler. Ayrıca saçı da parlatır. Kuru cildi canlandırdığı gibi kırışıkların azaltılmasında da etkilidir. Cilde pürüzsüz bir güzellik katar.
zeytin-yaginin-faydalari zeytin-yaginin-faydasi* Yorgun ayakların dinlenmesinde faydalıdır. Canlandırır. Çatlak ve kuru ayaklarınızın tedavisinde zeytinyağından faydalanabilirsiniz.
* Kırılgan tırnaklarınız için zeytinyağı önerilmektedir. Tırnakları hem güçlendirir hem de güzel görünmesine katkı sağlar.
* Doğum çatlaklarınız var ise zeytinyağı kullanarak bunların iyileşmesini sağlayabilirsiniz.
* Emzirme esnasında göğüs ucunda oluşan yaraların iyileşmesi için zeytinyağı ile bakım yapabilirsiniz.
* Zeytinyağı sayesinde traş edilecek bölgeyi yumuşatabilir ve rahatlama sağlayabilirsiniz.
* Kurumuş ve çatlamış olan dudaklar için nemlendirici ve merhem olarak zeytinyağını tercih edebilirsiniz.
* Zeytinyağında linoleik asit bulunmaktadır. Bu sayede anne sütünden kesilmiş olan bebeklerin beslenmesinde etkilidir. Yağsız inek sütü içine birkaç damla zeytinyağı koyarsanız doğal besin işlevi olarak görev yapar.
* Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde faydalı olduğu belirlenmiştir. Kalp krizi riskini azalttığı yapılan deneyler sonucu kanıtlanmıştır.
* Hamile iseniz, zeytinyağı tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü içinde bulunan yağ asitleri sayesinde bebeğin hücre ve sinir oluşumu üzerinde olumlu etkisi vardır. Bu nedenle günde iki çorba kaşığı zeytinyağı önerilmektedir.
* Yaşlandığınız zaman kalsiyum kaybını engellemek ve kemik erimesine yakalanmamak için zeytinyağı tüketmeniz önerilmektedir.
* Tansiyon düşürücü etkisi vardır. Ayrıca zeytin ağacının yaprağı ile tansiyon düşürücü ilaçlar yapılmakta ve hastalara sunulmaktadır.
* Hücre yenilenmesinde etkilidir.
* Bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliği vardır.
* Zeytinyağı tüketen kişilerde mide asidinin azaldığı böylece gastrit ve ülser gibi hastalıkların daha az görüldüğü belirlenmiştir.
* Safra taşı riskini azaltır.
* Zeytinyağı içindeki klor sayesinde de böbreğin daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır.
* Zeytinyağı beyin damarlarının sağlığına da olumlu yönde etki etmektedir.
* Romatizma tedavisinde etkilidir.
* Kansızlık ve gut hastalığına iyi gelmektedir.
* Kireçlenmeyi önlemede etkin bir rol oynar.
* Unutkanlığı önlemede etkilidir.
* Yapılan deneyler sonucu zeytinyağının radyasyona karşı koruyucu bir madde olarak görev yaptığı belirlenmiş ve kanıtlanmıştır.
* Karışık içkilerin yol açtığı sarhoşluğu kısmen de olsa azalttığı bilinir. Bu faydanın etkili olması için içmeden önce zeytinyağı içilmesi gerekmektedir.
* Oruç tuttuğunuz dönemlerde sahur vaktinde bir yemek kaşığı zeytinyağı içmek midenin rahatlamasına sebep olacaktır.

Zeytinyağının diğer faydaları

* Romatizma ağrınız var ise zeytinyağı ile kuru defne yaprağını karıştırmanız ve macunlaştırdıktan sonra ağıran bölgeye bolca sürmeniz gerekmektedir. Bu sayede ağrılarınız azalacaktır.
* Deri yırtılması ya da bir kesik söz konusu ise zeytinyağı ile arı balmumu, doğranmış soğan ve kuyruk yağını karıştırıp merhem haline getirebilirsiniz.

“Zeytinyağının Faydaları, Zeytinyağı Faydaları” üzerine 17 düşünce

 1. kiymetli okurlar allahin kullari icin verdigi bu
  zeytin agaci insanliga bir sifa fabrikasidir.
  Bunun aksini kimse idda edemez ,ama ticarette bugün
  her yalan söyleniyor,avrupa ve kanada gibi devletler raps yaginin zeytin yagi degerinde oldugunu söylüyorlar kendi yaglarini satmak icin test rakamlarinda asagi yukari oynana biliyor
  onun icin sizlere tavsiyem bildiginiz müslümanlar icin kutsal zeytin agacindanda ,zeytin yagindanda,
  zeytinindende vazgecmeyin derim.herkese TESEKKÜRLER.

 2. Arkadaşlar sık sık mide hastası olanlar zeytin yağı için hakiki olan ama 10 gün sonra Unser yok ağrı yok doktora gitmeye gerek yok

 3. Ben de sacimda asiri dokulme oldugu icin sac diplerine masaj uyguluyorum zeytinyagiyla..cocuklarim bebekken banyo sonrasi zeytinyagi surerdim vucutlarina.yalniz asidik oldugunu ve saclari dokebilecegini soylediler korktum yine de sacta fazla bekletmemekte fayda var.saygilar

 4. Evde kalmış kızlara çok faydası vardır. Sabahları içtiklerinde koca bulmaları kuvvetle muhtemeldir. Malum evlenme hastalığı var bazılarında. Gidecemde gidecem…

 5. HZ.MUHAMMET S A V HADİSİ ŞERİFLERİNDE ŞÖYLE BUYURMUŞ ZEYTİNİ YİYİN VE YAĞINIDA CİLDİNİZE SÜRÜN İNSANLIĞA FAYDASI OOLMASA AYETTE GÖNDERMİŞ YARADAN VETTİNİ VEZEYTUNİ TİN İNCİRDİR İNCİRDE ZEYTİN KADAR FAYDALI TAVSİYE EDERİM SAYGILAR

 6. şükür bunu yazana ya onun sayesinde artık rahat rahat ihtiyacımı karşılayabiliyorum. Dökülen saçlarım yeniden geldi hemde kepeksi vücdumu içten temizledi

 7. Zeytin yağı başlı başına mucize zaten. Zeytin yağının faydalarından daha kimbilir kaçtane bilmediğimiz vardır.

  1. gerçekten zeytin yağı insanlara nurdur.her derda devadır.sabahları bir çorba kaşığı alınırsa çok sayıda hastalıklardan korunur ve denamesini yapan biriyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir